Nasza placówka

„Zielony Krokodyl”

Żłobek integracyjny i przedszkole integracyjne.
Miejsce stworzone z myślą o dzieciach

Mottem przewodnim pracy naszej placówki są słowa Robert Lee Fulghum:

„Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat (…).”

Robert Lee Fulghum „All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten”, Villard Books, New York 1988

Jesteśmy placówką INTEGRACYJNĄ – co to oznacza w praktyce?

Ideą integracji jest włączanie dzieci niepełnosprawnych do grupy pełnosprawnych rówieśników. W żłobku i przedszkolu integracyjnym wszystkie dzieci mają te same prawa i te same obowiązki. Zadaniem opiekunów i nauczycieli jest integracja dzieci zdrowych i chorych, zapewnienie wszystkim dzieciom, jak najlepszych warunków do rozwoju oraz najlepsze przygotowanie do nauki w szkole.

Grupy żłobkowe i przedszkolne w placówce integracyjnej są mniejsze, niż w „zwykłych” żłobkach czy przedszkolach. W każdej znajduje się kilkoro dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności. W żłobkach i przedszkolach integracyjnych, oprócz nauczycieli, zatrudnia się psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych, logopedów i rehabilitantów – wszystkie dzieci, zdrowe i niepełnosprawne znajdują się wobec tego pod profesjonalną opieką osób dbających o prawidłowy i harmonijny rozwój dziecka.

Integracja przynosi korzyści wszystkim dzieciom – wszystkie przedszkolaki uczą się empatii, tolerancji, szacunku i otwartości wobec tego, co inne. Uczą się również bezinteresownego pomagania tym, którzy potrzebują pomocy. Przebywają w mniej licznej grupie, gdzie nad edukacją i ich rozwojem czuwa sztab wykwalifikowanych pracowników. Mała grupa stwarza warunki do efektywniejszej pracy i pozwala nauczycielom na bardzo indywidualne podejście do każdego dziecka.

Organizacja

Zielony Krokodyl” Niepubliczny Żłobek Integracyjny oraz Niepubliczne Przedszkole Integracyjne to placówka prowadząca działalność opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci:

od 8 m-ca życia do 2,5 do 3 lat – żłobek
2,5 do 6 lat – przedszkole
Placówka jest czynna 5 dni w tygodniu, również w ferie i wakacje (z wyjątkiem dni wolnych od pracy określonych w umowie dotyczącej świadczenia usług opiekuńczo-wychowawczych). Zapewniamy opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 17.00 z możliwością dostosowania godzin pracy do potrzeb rodzica czy opiekuna (po wcześniejszym ustaleniu).

Nasz żłobek posiada wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych Gminy Ostrowiec Św. z dnia 24.08.2011 pod numerem WESS.II.8023.3.2. wraz z zmianą z dnia 10.05.2018 r.
Przedszkole posiada wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. z dnia 29.08.2011r. nr WEESS.I.4430.2.2011r. wraz ze zmianą 05.04.2018 r.

Placówka „Zielony Krokodyl” posiada pozytywną opinię Sanepidu oraz Straży Pożarnej. Przedszkole objęte jest stałym nadzorem Kuratorium Oświaty.

Atmosfera
Każdy z nas lubi przebywać wśród ludzi, którzy mają „pozytywną energię”. Moim założeniem było stworzenie podopiecznym warunków do wszechstronnego rozwoju zarówno motorycznego jak i intelektualnego, w otoczeniu ludzi, którzy czerpią pasję z pracy z dziećmi. Jako właściciel i dyrektor placówki dokładam wszelkich starań by atmosfera w „Zielonym Krokodylu” była domowa, przyjazna nie tylko dla dzieci ale również dla wszystkich osób przekraczających próg naszego żłobka i przedszkola.
Priorytety
Doświadczenie związane z prowadzeniem żłobka i przedszkola doskonale wiemy jak wiele czynników wpływa na prawidłowy rozwój dziecka dlatego postaraliśmy się spełnić te, które leżą po stronie placówki zajmującej się opieką nad dziećmi. Są nimi w szczególności:
  • odpowiednio wykwalifikowana kadra pedagogiczna kochająca pracę z dziećmi; placówka dba o to by wszyscy zatrudnieni nauczyciele stale podnosili swoje kwalifikacje;
  • sale w naszym żłobku i przedszkolu są przestronne i dostosowane do każdej z grup wiekowych. Przy każdej sali znajduje się łazienka dostosowana do potrzeb dzieci. Na poddaszu budynku znajduje się duża sala przeznaczona do wszelkiego rodzaju zajęć ruchowych, przedstawień teatralnych. Dostosowana jest do prowadzenia zajęć fizjoterapeutycznych z elementami integracji sensorycznej;
  • bogate zaplecze dydaktyczne pozwalające rozwijać dzieciom swoje zainteresowania;
  • bogata gama zajęć dodatkowych;
  • wychowanie – w „Zielonym Krokodylu” nasi podopieczni mają możliwość wszechstronnego rozwoju, eksperymentowania, rozwijania samodzielności i spędzania czasu kreatywnie. Zwracamy uwagę na kształtowanie poprawnych postaw społecznych, tak by każde z naszych dzieci otoczone było troskliwą opieką całej kadry przedszkola, w atmosferze przyjaźni i wzajemnego szacunku;
  • stała współpraca z rodzicami w celu wspomagania rozwoju dziecka;
  • bezpieczeństwo dzieci jako priorytet (w celu zwiększenia bezpieczeństwa żłobek i przedszkole wyposażone jest w nowoczesny system monitoringu wizyjnego – monitorowane są wszystkie sale dydaktyczne oraz na placu zabaw. Wejście do budynku zabezpieczone jest elektronicznym wideofonem);
  • własny plac zabaw. Do dyspozycji naszych podopiecznych oferujemy: huśtawki, certyfikowane zabawki, zestawy zabawowe oraz piaskownicę. W trosce o bezpieczeństwo dzieci plac jest ogrodzony, zamykany, niedostępny dla osób trzecich oraz monitorowany;
  • własna kuchnia na terenie „Zielonego Krokodyla” – posiłki przygotowywane z produktów wysokiej jakości według norm żywieniowych dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym; gotujemy zdrowo – nasz kuchnia wyposażona jest w piec parowo-konwekcyjny; Mam nadzieję iż wszyscy z Państwa, którzy podejmą współpracę z „Zielonym Krokodylem” każdego dnia będą utwierdzać się o słuszności swojej decyzji. Jako mama, wiemy jak ważną decyzją jest wybór dla dziecka odpowiedniego żłobka oraz przedszkola.

Z poważaniem, Emilia Mrugała